Senast uppdaterad 27 september 2026
Lön efter skatt i Kungsbacka 2026 – nettolön & kommunalskatt
Kommunalskatten i Kungsbacka (Hallands län) är 32,58 % 2026, högre än rikssnittet 32,38 %: 21,18 % till kommunen och 11,4 % till Region Halland. Det är plats 70 av 290 räknat från lägst. Jämfört med 2025 (32,73 %) sänktes den totala skatten med 0,15 procentenheter. 30 000 kr i månaden blir ungefär 24 232 kr efter skatt.
Nettolön i Kungsbacka 2026
Med kommunens skattesats och begravningsavgift (0,292 %), utan kyrkoavgift:
| Brutto/mån | Netto under 66 | Netto 66+ | Skatt |
|---|---|---|---|
| 20 000 kr | 16 679 | 18 472 | 16,6 % |
| 25 000 kr | 20 468 | 23 112 | 18,1 % |
| 30 000 kr | 24 232 | 27 378 | 19,2 % |
| 35 000 kr | 27 995 | 31 146 | 20,0 % |
| 40 000 kr | 31 747 | 34 888 | 20,6 % |
| 45 000 kr | 35 103 | 38 245 | 22,0 % |
| 50 000 kr | 38 460 | 41 601 | 23,1 % |
| 55 000 kr | 41 816 | 44 957 | 24,0 % |
| 60 000 kr | 44 179 | 47 306 | 26,4 % |
| 70 000 kr | 48 892 | 52 014 | 30,2 % |
| 80 000 kr | 53 605 | 56 727 | 33,0 % |
Skattesatsen i Kungsbacka sedan 2016
Kommunens och regionens del år för år. Källa: SCB.
| År | Kommunen | Regionen | Totalt |
|---|---|---|---|
| 2026 | 21,18 % | 11,4 % | 32,58 % |
| 2025 | 21,33 % | 11,4 % | 32,73 % |
| 2024 | 21,33 % | 11,4 % | 32,73 % |
| 2023 | 21,33 % | 11,4 % | 32,73 % |
| 2022 | 21,33 % | 11,4 % | 32,73 % |
| 2021 | 21,33 % | 11,4 % | 32,73 % |
| 2020 | 21,33 % | 11,4 % | 32,73 % |
| 2019 | 21,33 % | 10,82 % | 32,15 % |
| 2018 | 21,33 % | 10,82 % | 32,15 % |
| 2017 | 21,33 % | 10,82 % | 32,15 % |
| 2016 | 21,33 % | 10,82 % | 32,15 % |
Begravnings- och kyrkoavgift i Kungsbacka
Begravningsavgiften i Kungsbacka är 0,292 % och betalas av alla folkbokförda. Kyrkoavgiften betalar bara medlemmar i Svenska kyrkan; den skiljer sig mellan kommunens 13 församlingar. Källa: Skatteverket.
| Församling | Kyrkoavgift |
|---|---|
| Onsala församling | 0,99 % |
| Kullaviks församling | 1,04 % |
| Släps församling | 1,04 % |
| Vallda församling | 1,04 % |
| Kungsbacka-Hanhals församling | 1,14 % |
| Tölö församling | 1,14 % |
| Älvsåkers församling | 1,14 % |
| Fjärås-Förlanda församling | 1,19 % |
| Frillesås församling | 1,44 % |
| Gällinge församling | 1,44 % |
| Idala församling | 1,44 % |
| Landa församling | 1,44 % |
| Ölmevalla församling | 1,44 % |
Vanliga frågor
Hur mycket är kommunalskatten i Kungsbacka 2026?
32,58 % (kommun + region, exkl. begravningsavgift), enligt SCB. Jämfört med 2025 (32,73 %) sänktes den totala skatten med 0,15 procentenheter.
Vad blir 30 000 kr efter skatt i Kungsbacka?
Ungefär 24 232 kr i månaden (under 66 år, utan kyrkoavgift). Har du fyllt 66 år vid årets ingång (född 1959 eller tidigare): ungefär 27 378 kr.