Nettolönen
Guider

Senast uppdaterad 27 september 2026

Lön efter skatt i Malung-Sälen 2026 – nettolön & kommunalskatt

Kommunalskatten i Malung-Sälen (Dalarnas län) är 34,45 % 2026, högre än rikssnittet 32,38 %: 22,46 % till kommunen och 11,99 % till Region Dalarna. Det är plats 253 av 290 räknat från lägst. Jämfört med 2025 (34,55 %) sänktes den totala skatten med 0,1 procentenheter. 30 000 kr i månaden blir ungefär 23 904 kr efter skatt.

Nettolön i Malung-Sälen 2026

Med kommunens skattesats och begravningsavgift (0,292 %), utan kyrkoavgift:

Brutto/månNetto under 66Netto 66+Skatt
20 000 kr16 49118 47217,5 %
25 000 kr20 21023 11219,2 %
30 000 kr23 90427 05220,3 %
35 000 kr27 59730 74821,2 %
40 000 kr31 27834 41921,8 %
45 000 kr34 54137 68223,2 %
50 000 kr37 80440 94524,4 %
55 000 kr41 06744 20825,3 %
60 000 kr43 33646 40527,8 %
70 000 kr47 86250 88831,6 %
80 000 kr52 38855 41434,5 %

Skattesatsen i Malung-Sälen sedan 2016

Kommunens och regionens del år för år. Källa: SCB.

ÅrKommunenRegionenTotalt
202622,46 %11,99 %34,45 %
202522,56 %11,99 %34,55 %
202422,56 %11,64 %34,2 %
202322,57 %11,63 %34,2 %
202222,57 %11,63 %34,2 %
202122,57 %11,63 %34,2 %
202022,57 %11,63 %34,2 %
201922,57 %11,63 %34,2 %
201822,57 %11,63 %34,2 %
201723,04 %11,16 %34,2 %
201623,04 %11,16 %34,2 %

Begravnings- och kyrkoavgift i Malung-Sälen

Begravningsavgiften i Malung-Sälen är 0,292 % och betalas av alla folkbokförda. Kyrkoavgiften betalar bara medlemmar i Svenska kyrkan; den skiljer sig mellan kommunens 2 församlingar. Källa: Skatteverket.

FörsamlingKyrkoavgift
Malungs församling1,21 %
Lima-Transtrands församling1,38 %

Vanliga frågor

Hur mycket är kommunalskatten i Malung-Sälen 2026?

34,45 % (kommun + region, exkl. begravningsavgift), enligt SCB. Jämfört med 2025 (34,55 %) sänktes den totala skatten med 0,1 procentenheter.

Vad blir 30 000 kr efter skatt i Malung-Sälen?

Ungefär 23 904 kr i månaden (under 66 år, utan kyrkoavgift). Har du fyllt 66 år vid årets ingång (född 1959 eller tidigare): ungefär 27 052 kr.