Senast uppdaterad 27 september 2026
Lön efter skatt i Norrtälje 2026 – nettolön & kommunalskatt
Kommunalskatten i Norrtälje (Stockholms län) är 32,05 % 2026, lägre än rikssnittet 32,38 %: 19,72 % till kommunen och 12,33 % till Region Stockholm. Det är plats 52 av 290 räknat från lägst. Jämfört med 2025 (32,1 %) sänktes den totala skatten med 0,05 procentenheter. 30 000 kr i månaden blir ungefär 24 325 kr efter skatt.
Nettolön i Norrtälje 2026
Med kommunens skattesats och begravningsavgift (0,292 %), utan kyrkoavgift:
| Brutto/mån | Netto under 66 | Netto 66+ | Skatt |
|---|---|---|---|
| 20 000 kr | 16 732 | 18 472 | 16,3 % |
| 25 000 kr | 20 541 | 23 112 | 17,8 % |
| 30 000 kr | 24 325 | 27 471 | 18,9 % |
| 35 000 kr | 28 108 | 31 258 | 19,7 % |
| 40 000 kr | 31 880 | 35 021 | 20,3 % |
| 45 000 kr | 35 263 | 38 404 | 21,6 % |
| 50 000 kr | 38 646 | 41 787 | 22,7 % |
| 55 000 kr | 42 029 | 45 170 | 23,6 % |
| 60 000 kr | 44 418 | 47 561 | 26,0 % |
| 70 000 kr | 49 184 | 52 333 | 29,7 % |
| 80 000 kr | 53 950 | 57 099 | 32,6 % |
Skattesatsen i Norrtälje sedan 2016
Kommunens och regionens del år för år. Källa: SCB.
| År | Kommunen | Regionen | Totalt |
|---|---|---|---|
| 2026 | 19,72 % | 12,33 % | 32,05 % |
| 2025 | 19,72 % | 12,38 % | 32,1 % |
| 2024 | 19,72 % | 12,38 % | 32,1 % |
| 2023 | 19,72 % | 12,08 % | 31,8 % |
| 2022 | 19,72 % | 12,08 % | 31,8 % |
| 2021 | 19,72 % | 12,08 % | 31,8 % |
| 2020 | 19,72 % | 12,08 % | 31,8 % |
| 2019 | 19,72 % | 12,08 % | 31,8 % |
| 2018 | 19,72 % | 12,08 % | 31,8 % |
| 2017 | 19,72 % | 12,08 % | 31,8 % |
| 2016 | 19,72 % | 12,08 % | 31,8 % |
Begravnings- och kyrkoavgift i Norrtälje
Begravningsavgiften i Norrtälje är 0,292 % och betalas av alla folkbokförda. Kyrkoavgiften betalar bara medlemmar i Svenska kyrkan; den skiljer sig mellan kommunens 17 församlingar. Källa: Skatteverket.
| Församling | Kyrkoavgift |
|---|---|
| Blidö församling | 1,06 % |
| Estuna och Söderby-Karls församling | 1,06 % |
| Frötuna församling | 1,06 % |
| Lohärads församling | 1,06 % |
| Länna församling | 1,06 % |
| Norrtälje-Malsta församling | 1,06 % |
| Riala församling | 1,06 % |
| Roslagsbro-Vätö församling | 1,06 % |
| Rådmansö församling | 1,06 % |
| Väddö församling | 1,06 % |
| Edsbro-Ununge församling | 1,19 % |
| Fasterna församling | 1,19 % |
| Gottröra församling | 1,19 % |
| Husby, Skederids och Rö församling | 1,19 % |
| Häverö-Edebo församling | 1,19 % |
| Närtuna församling | 1,19 % |
| Rimbo församling | 1,19 % |
Vanliga frågor
Hur mycket är kommunalskatten i Norrtälje 2026?
32,05 % (kommun + region, exkl. begravningsavgift), enligt SCB. Jämfört med 2025 (32,1 %) sänktes den totala skatten med 0,05 procentenheter.
Vad blir 30 000 kr efter skatt i Norrtälje?
Ungefär 24 325 kr i månaden (under 66 år, utan kyrkoavgift). Har du fyllt 66 år vid årets ingång (född 1959 eller tidigare): ungefär 27 471 kr.