Nettolönen
Guider

Senast uppdaterad 27 september 2026

Lön efter skatt i Upplands-Bro 2026 – nettolön & kommunalskatt

Kommunalskatten i Upplands-Bro (Stockholms län) är 31,73 % 2026, lägre än rikssnittet 32,38 %: 19,4 % till kommunen och 12,33 % till Region Stockholm. Det är plats 37 av 290 räknat från lägst. Jämfört med 2025 (31,78 %) sänktes den totala skatten med 0,05 procentenheter. 30 000 kr i månaden blir ungefär 24 381 kr efter skatt.

Nettolön i Upplands-Bro 2026

Med kommunens skattesats och begravningsavgift (0,292 %), utan kyrkoavgift:

Brutto/månNetto under 66Netto 66+Skatt
20 000 kr16 76418 47216,2 %
25 000 kr20 58523 11217,7 %
30 000 kr24 38127 52618,7 %
35 000 kr28 17631 32619,5 %
40 000 kr31 96035 10120,1 %
45 000 kr35 35938 50021,4 %
50 000 kr38 75841 89922,5 %
55 000 kr42 15745 29823,4 %
60 000 kr44 56247 71525,7 %
70 000 kr49 36052 52629,5 %
80 000 kr54 15857 32432,3 %

Skattesatsen i Upplands-Bro sedan 2016

Kommunens och regionens del år för år. Källa: SCB.

ÅrKommunenRegionenTotalt
202619,4 %12,33 %31,73 %
202519,4 %12,38 %31,78 %
202419,4 %12,38 %31,78 %
202319,4 %12,08 %31,48 %
202219,4 %12,08 %31,48 %
202119,6 %12,08 %31,68 %
202019,6 %12,08 %31,68 %
201919,6 %12,08 %31,68 %
201819,6 %12,08 %31,68 %
201719,6 %12,08 %31,68 %
201619,6 %12,08 %31,68 %

Begravnings- och kyrkoavgift i Upplands-Bro

Begravningsavgiften i Upplands-Bro är 0,292 % och betalas av alla folkbokförda. Kyrkoavgiften betalar bara medlemmar i Svenska kyrkan; den skiljer sig mellan kommunens 2 församlingar. Källa: Skatteverket.

FörsamlingKyrkoavgift
Kungsängen-Västra Ryds församling0,88 %
Bro församling0,99 %

Vanliga frågor

Hur mycket är kommunalskatten i Upplands-Bro 2026?

31,73 % (kommun + region, exkl. begravningsavgift), enligt SCB. Jämfört med 2025 (31,78 %) sänktes den totala skatten med 0,05 procentenheter.

Vad blir 30 000 kr efter skatt i Upplands-Bro?

Ungefär 24 381 kr i månaden (under 66 år, utan kyrkoavgift). Har du fyllt 66 år vid årets ingång (född 1959 eller tidigare): ungefär 27 526 kr.